Opcje filtrowania

Systemy oddymiające

Systemy oddymiające - sklep przeciwpożarowy Firestop

 

System oddymiania to termin, którym określamy zestaw odpowiednio dobranych urządzeń z okablowaniem, których głównym zadaniem jest niedopuszczenie do zadymienia przestrzeni w której są zabudowane. Służą one też oczywiście do oddymienia tej przestrzeni. To, czy system oddymiania powinien być zainstalowany w jakiejś przestrzeni, determinują odpowiednie rozporządzenia. Ich położenie rozplanowuje natomiast projektant - zajmuje się tym, jak je ze sobą połączyć oraz zabudować. Ważne, aby zajął się tym profesjonalista, znający temat oraz mający doświadczenie. Minimalizuje to ryzyko doprowadzenia do niebezpiecznej sytuacji. Błędy popełniane przy projektowaniu systemów oddymiania to między innymi dobór złego okablowania, niewłaściwego sposobu zasilania urządzeń lub wybór niewłaściwych okien, klap czy wentylatorów oddymiających.

 

Rodzaje systemów oddymiających

 

Wyróżniamy dwa sposoby oddymiania:

 • - oddymianie grawitacyjne - polega na niewymuszonym usuwaniu dymu i gazów z przestrzeni zadymienia, które zachodzi dzięki zapewnieniu wystarczającego otworu wylotowego spalin, w możliwie najwyższej części oddymianej przestrzeni. Otworem wylotowym spalin jest okno oddymiające lub klapa oddymiająca. Podczas oddymiania grawitacyjnego ważne jest też zapewnienie wystarczającej ilości powietrza napowietrzającego w najniższej części obszaru oddymiającego. Temu służą drzwi wejściowe lub ewakuacyjne lub okna, najczęściej na parterze.
 • - oddymianie mechaniczne - przeprowadzane przy pomocy wentylatorów, które wymuszają ruch powietrza z dołu do góry w chronionej przed zadymieniem przestrzeni. Istnieją dwie opcje na rozmieszczenie wentylatorów. Pierwszy z nich to umieszczenie ich zarówno na górze, jak i na dole przestrzeni. Drugi sposób to zamontowanie wentylatora na dole, a na górze klapy oddymiającej lub okna oddymiającego.

 

Elementy systemów oddymiających

 

W sklepie przeciwpożarowym online Firestop zakupisz elementy systemów oddymiania takie jak:

 • - centrale oddymiania sterujące i dostarczające energię elektryczną do napędów klap i okien oddymiających, drzwi napowietrzających, siłowników klap wentylacji przeciwpożarowej, wyzwalaczy elektromagnetycznych, klap pneumatycznych, styczników wentylatorów napowietrzających i oddymiających oraz napędów kurtyn dymowych,
 • - czujki dymu,
 • - czujki deszczu,
 • - przyciski oddymiania i przewietrzania,
 • - siłowniki (napędy) do drzwi i okien napowietrzających,
 • - puszki instalacyjne,

 • - osłony i obudowy natynkowe.

   

 

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie