Klapy dymowe i okna oddymiające są częściami grawitacyjnego systemu oddymiania - czyli takiego, który polega na niewymuszonym usuwaniu dymu i gazów z przestrzeni zadymienia poprzez zapewnienie wystarczającego otworu wylotowego spalin w możliwie najwyższej części oddymianej przestrzeni. Klapy dymowe oraz okna oddymiające służą do odprowadzania dymu i ciepła powstałego przy pożarze z wnętrza budynku, a kiedy nie ma zagrożenia pożarowego - do przewietrzenia oraz doświetlenia pomieszczenia. Poza klapami dymowymi i oknami oddymiającymi system oddymiania składa się z fabrycznie zamontowanego napędu wentylacji oddymiającej oraz systemu sterującego: centrali oddymiania, czujki dymu oraz przycisków oddymiania.
Klapy dymowe dostępne w naszym sklepie przeciwpożarowym Firestop spełniają wszystkie wymagania dotyczące sprzętów przeciwpożarowych. Klapa może zostać wyposażona w owiewki i dyszę kierującą, która zwiększają powierzchnię czynną oddymiania. Posiadamy różne wymiary klap dymowych, które można odpowiednio dopasować do wielkości pomieszczenia oraz otworu wentylacyjnego.
W ofercie posiadamy certyfikowane okna oddymiające zgodne z wymaganiami technicznymi określonymi przez normę EN 12101-2 przedstawiającą wymagania dotyczące klap dymowych montowanych na dachu płaskim, okien połaciowych montowanych na dachu skośnym oraz klap dymowych montowanych w ścianie, zwanych potocznie oknami oddymiającymi. Nasze okna oddymiające wyposażone są w odpowiednio dobrany napęd elektryczny łańcuchowy lub zębatkowy. Oferujemy okna oddymiające na zamówienie z dobraną specyfikacją - powinna ona być dostosowana do parametrów i charakterystyki budynku, w którym klapa dymowa ścienna będzie zamontowana. Pod uwagę brane są czynniki takie jak powierzchnia czynna, klasa obciążenia wiatrem, śniegiem, skuteczność w niskiej temperaturze, niezawodność i odporność na działanie wysokiej temperatury. W asortymencie posiadamy również okna oddymiające z kołnierzem uszczelniającym oraz z deflektorem wiatru. Okna oddymiające stosuje się głównie na klatkach schodowych w budynkach użyteczności publicznej, a także w obiektach przemysłowych, produkcyjnych oraz magazynowych.