Opcje filtrowania

Sprzęt gaśniczy

Podręczny sprzęt gaśniczy - co warto o nim wiedzieć?

Podręczny sprzęt gaśniczy przeznaczony jest do zwalczania pożarów w zarodku, czyli ich początkowym stadium. Charakteryzuje się on łatwością w obsłudze i konstrukcji. Jeśli za jego produkcję odpowiedzialna jest doświadczona firma, wówczas możemy liczyć również na jego niezawodność. 


W naszej ofercie znajdą Państwo wysokiej jakości podstawowy sprzęt gaśniczy, który jest oznakowany zgodnie z Polską Normą. Najczęściej w tym celu stosowany jest czerwony kolor oraz nalepki zawierające instrukcję obsługi (opis rysunkowy i pisemny).


Co istotne, aby posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym nie jest wymagane specjalistyczne przeszkolenie. Jest to możliwe zarówno dzięki jego konstrukcji, jak i niewielkiemu ciężarowi. 


Posiadanie tego rodzaju sprzętu i jego ilość są uwarunkowane zagrożeniami pożarowymi, które mogą wystąpić w danym obiekcie. W praktyce mowa m.in. o kategorii zagrożenia dla ludzi i zagrożenia wybuchem. Należy również wziąć pod uwagę metraż zabezpieczonej powierzchni, jak i obciążenie ogniowe. Za przykład może posłużyć samochód osobowy, gdzie obok koca gaśniczego powinna znaleźć się m.in. gaśnica, w której zawartość środka gaśniczego musi wynosić min. 1 dm3.


Wśród podręcznego sprzętu gaśniczego znajdą Państwo m.in.:


  • koce gaśnicze,

  • gaśnice,

  • wytwornice piany.

Podstawowy sprzęt gaśniczy - koce gaśnicze

Koce gaśnicze wykonane są z materiałów niepalnych, np. z włókna szklanego. Najczęściej przechowywane są w czerwonych pokrowcach przystosowanych do powieszenia na ścianie. Dzięki temu łatwo je dostrzec, a co za tym idzie, przygotowane są do natychmiastowego użycia, kiedy każda sekunda jest na wagę złota.


Podstawowym zadaniem koca gaśniczego jest mechaniczna izolacja napływu świeżego powietrza od materiałów, które uległy podpaleniu. Ma to na celu zredukowanie stężenia tlenu, a co za tym idzie, zapobieganie rozprzestrzeniania się ognia i w konsekwencji jego ugaszenie. Warto również pamiętać, że koc gaśniczy dzięki swoim właściwościom z powodzeniem może zastąpić kurtynę spawalniczą.


Koc gaśniczy przystosowany jest do gaszenia m.in. materiałów palących się w niewielkich zbiornikach takich jak np. beczka. Ponadto jest skuteczny w zwalczaniu źródeł ognia o niedużych rozmiarach, a także tych występujących na odzieży na ludziach.


Aby maksymalnie wykorzystać potencjał koca gaśniczego należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji obsługi zamieszczonej przez producenta. Wśród najważniejszych zasad należy wymienić to, że palący się materiał trzeba przykryć od strony “od siebie”. W przeciwnym razie możemy być narażeni na poparzenia. Bardzo istotne jest również to, aby zadbać o dokładne dociśnięcie jego obrzeży. Ma to na celu izolację źródła ognia od tlenu.

Podstawowy sprzęt gaśniczy - wytwornice piany

Ten podstawowy sprzęt gaśniczy służy wytwarzaniu piany gaśniczej o dużej szybkości i efektywności w zwalczaniu nawet potężnych źródeł ognia. Możliwe jest to dzięki przetwarzaniu roztworu wody i specjalnego środka pianotwórczego. Efektem tego jest emisja piany gaśniczej gotowej do natychmiastowego użycia.


Sprzęt bardzo dobrze radzi sobie z gaszeniem cieczy palnych, jak również substancji stałych, które topią się w wyniku działania wysokich temperatur. Znakomicie gasi także ciala stałe. Polecany jest w szczególności w przypadku wystąpienia pożarów w pomieszczeniach zamkniętych w których gaszone obiekty nie są wyższe niż 1 m (za punkt odniesienia uznajemy podłogę). Sprzęt sprawdza się również znakomicie, gdy występuje konieczność gaszenia tuneli kablowych. 

Sprzęt gaśniczy w sklepie firestop.pl - gwarancja niezawodności

W naszym sklepie internetowym firestop.pl znajdą Państwo wysokiej klasy podstawowy sprzęt gaśniczy dedykowany samodzielnemu gaszeniu źródeł ognia. Oprócz kompletnej instrukcji obsługi posiada on oznaczenia zgodne z obowiązującymi normami. Każdy został objęty gwarancją producenta. W przypadku pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji. Gwarantujemy, że żadnego z nich nie pozostawimy bez odpowiedzi.


Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie