Opcje filtrowania

Gaśnice

Gaśnice

Gaśnice przeciwpożarowe można spotkać niemal wszędzie - w pomieszczeniach biurowych, samochodach, zakładach pracy oraz obiektach użyteczności publicznej. Coraz więcej osób decyduje się również na zakup gaśnicy do domu, by móc szybko i skutecznie zareagować, gdy w którymś z pomieszczeń pojawi się ogień. W naszym sklepie znajdą Państwo certyfikowane sprzęty do gaszenia pożarów.

Sprzęt przeciwpożarowy - rodzaje gaśnic

Najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym rodzajem gaśnic są gaśnice proszkowe. Nadają się one do gaszenia pożarów klasy A, B i C, czyli takich, gdzie paliwem jest drewno, papier, a także ciecze lub gazy łatwopalne. Z ich pomocą możliwe jest również gaszenie urządzeń elektrycznych. Gaśnica proszkowa nie schładza ognia, ale wchodzi z nim w reakcję, uniemożliwiając tym samym powtórne zapalenie się płonącego przedmiotu. Ze względu na specyficzną postać środka gaśniczego (proszek gaśniczy), modele proszkowe mogą powodować problemy z oddychaniem, zwłaszcza u osób, które cierpią na schorzenia układu oddechowego.

Gaśnice CO2 nazywane także gaśnicami śniegowymi stosowane są najczęściej w miejscach z dużą ilością elektroniki (serwerownie, sklepy RTV AGD). Ten rodzaj gaśnic drastycznie obniża temperaturę ognia i odcina dopływ tlenu w obszarze pożaru. Co istotne, nie trzeba po nich sprzątać, ponieważ nie zostawiają one po sobie żadnych śladów. Gaśnice pianowe doskonale nadają się do gaszenia ciał stałych, cieczy i tłuszczy, ale nie należy stosować ich do gaszenia elektroniki.

Gaśnice przewoźne i gaśnice przenośne - jaka jest różnica?

Gaśnice przewoźne często określane są mianem agregatu gaśniczego. Charakteryzuje je duża pojemność środka gaśniczego, która wynosi aż 25 kg. Gaśnice przewoźne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje duże ryzyko pojawienia się pożaru - na stacjach benzynowych, w zakładach pracy, tartakach czy też fabrykach papieru. Umożliwiają prowadzenie akcji gaśniczej bez przerw na poszukiwanie nowej gaśnicy po zużyciu tej o standardowej pojemności. Dla wygody użytkowników omawiane wyżej zestawy gaśnicze zostały wyposażone w wózek i długi wąż, co ułatwia przemieszanie się z nimi z miejsca na miejsce. Gaśnice przenośne z kolei to gaśnice przeznaczone do przenoszenia i obsługi ręcznej. Jej masa w stanie gotowości nie przekracza 20 kg, a pojemność środka gaśniczego waha się od 1 do 12 kg, w zależności od modelu urządzenia.

Gaśnice domowe - co kupić?

Do użytku domowego najczęściej rekomendowanym typem gaśnicy jest gaśnica proszkowa lub gaśnica na bazie piany. Gaśnica proszkowa jest skuteczna w gaszeniu różnego rodzaju pożarów, takich jak pożary drewna, tkanin, papieru, cieczy palnych czy urządzeń elektrycznych. Z drugiej strony, gaśnica pianowa jest lepszym wyborem, jeśli chodzi o pożary cieczy i tłuszczów, co jest istotne w kontekście potencjalnych pożarów kuchennych. Wielkość gaśnicy powinna być dostosowana do wielkości mieszkania lub domu, ale standardowo zaleca się gaśnice o pojemności od 1 do 6 kilogramów.

Należy dopilnować, aby gaśnica była zawsze w łatwo dostępnym miejscu i żeby wszystkie osoby w domu wiedziały, jak jej używać. Gaśnice do domu powinny przechodzić coroczną legalizację, co zagwarantuje ich sprawność i pełną przydatność w momencie zagrożenia pożarem. W sprzedaży mamy również artykuły montażowe, przy pomocy których można w bezpieczny, a zarazem estetyczny sposób przymocować do ściany gaśnice. Sprzęt przeciwpożarowy powinien znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie z niego skorzystać. Bezpieczeństwo domowników musi być na pierwszym planie.


Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie