Opcje filtrowania

Apteczki samochodowe

Apteczki samochodowe - obowiązek każdego kierowcy?

Mimo że w polskim Rozporządzeniu dotyczącego warunków technicznych pojazdów na próżno szukać zapisu o konieczności posiadania apteczki samochodowej w samochodach osobowych, powinna znaleźć się w ich podstawowym wyposażeniu. Nigdy nie wiadomo, kiedy skorzystanie z niej będzie konieczne. Jak wiadomo, uczestniczenie w ruchu drogowym niesie ze sobą duże ryzyko nawet wtedy, kiedy przestrzegamy przepisów. Inwestycja w apteczkę powinna być więc podyktowana zdroworozsądkowym, a tym samym, odpowiedzialnym podejściem każdego kierowcy. Akcesoria, które się w niej znajdują, często mogą uratować komuś życie. 

Warto dodać, że Polska jest jednym z nielicznych krajów członkowskich europejskiej wspólnoty w których ustawodawca nie nakłada obowiązku posiadania apteczki samochodowej na właścicieli samochodów osobowych. W polskich przepisach znajdziemy jednak regulację w świetle której niektóre z grup pojazdów mają obowiązek posiadania wspomnianego sprzętu. Wśród nich wymieniamy:


 • taksówki,

 • autobusy,

 • pojazdy dedykowane nauce jazdy,

 • pojazdy przeznaczone do egzaminowania,

 • samochody ciężarowe w których przewóz osób odbywa się poza kabiną kierowcy.


Należy bezwzględnie pamiętać o konieczności prawidłowego przechowywania apteczki samochodowej. Niedopuszczalne jest jej przewożenie w bagażniku z uwagi na wydłużony czas reakcji na wystąpienie zagrożenia. Pamiętajmy, że często w udzieleniu pomocy poszkodowanym liczą się sekundy.


Gdzie więc powinna znaleźć się apteczka? Najlepiej, jeśli wygospodarujemy na nią miejsce pod fotelem kierowcy. Dobrą przestrzenią jest także schowek umieszczony przy drzwiach samochodowych czy też schowek usytuowany blisko kierowcy. 


Nie bez znaczenia pozostaje także to, że stan apteczki samochodowej należy na bieżąco monitorować. W praktyce oznacza to, że nie można dopuścić do przeterminowania się akcesoriów, jakie się w niej znajdują. Sprawdźmy więc, co powinno więc się w niej znaleźć.


Apteczki samochodowe z wyposażeniem - co powinno się w nich znaleźć

Apteczki samochodowe powinny być wyposażone zgodnie z europejską normą DIN 13164. Obowiązuje ona zarówno kierowców zawodowych, jak i aut osobowych w niektórych krajach wspólnoty. Mowa m.in. o Słowacji, Austrii, Czechach jak również Niemczech. Warto to wiedzieć, ponieważ są to jedne z najbardziej popularnych kierunków Polaków. Dzięki temu unikniemy wysokiego mandatu w trakcie przeprowadzania kontroli drogowej.  


W skład apteczki do samochodu powinny wejść takie akcesoria:


 • Plaster z opatrunkiem 6 x 10 cm (8 szt), 

 • Plaster na szpulce 5m x 2,5 cm (1szt),

 • Bandaż elastyczny 4m x 6 cm (2 szt),

 • Bandaż elastyczny 4m x 8 cm (3 szt),

 • Rękawiczki winylowe (2 pary),

 • Chusta opatrunkowa 60 x 80 cm (1 szt),

 • Chusta opatrunkowa 60 x 40 cm (2 szt),

 • Bandaż z kompresem (opatrunek indywidualny) 8 x 10 cm (3 szt), 

 • Bandaż z kompresem (opatrunek indywidualny)10 x 12 cm (1 szt),

 • Kompres gazowy 10 x 10 cm (6 szt),

 • Chusta trójkątna 96 cm x 96 cm x 136 cm (2 szt),

 • Koc termiczny 160 cm x 210 cm (1 szt),

 • Nożyczki 14,5 cm (1 szt),

 • Instrukcja udzielania pierwszej pomocy.


Czego nie powinno się przewozić w apteczce samochodowej?

Wśród akcesoriów, które nie powinny znaleźć się w wyposażeniu apteczki samochodowej są przede wszystkim leki. Powód jest prosty - są to artykuły, które tracą swoje właściwości (psują się) w wyniku działania wysokich temperatur, bądź też ich wahania. Jak wiadomo, w samochodach i różnego rodzaju pojazdach występują one bardzo często. 

Apteczka samochodowa nie powinna zawierać także różnego rodzaju preparatów dedykowanych dezynfekcji,  a wśród nich takich jak np. woda utleniona. Nie dość, że mogą one się zepsuć, to w dodatku istnieje ryzyko uszkodzenia ich opakowania, a co za tym idzie - zalania pozostałych produktów. 


Zarówno leki, jak i preparaty do dezynfekcji warto odpowiednio zabezpieczyć i przewozić w bagażu podręcznym.

Wśród produktów, których nie umieszcza się w apteczce wymieniamy także nożyczki z ostrymi końcówkami (należy postawić na obłe), watę i ligninę.

Apteczki samochodowe z certyfikatem UE w sklepie firestop.pl

W naszym sklepie internetowym firestop.pl znajdą Państwo apteczki samochodowe z wyposażeniem zgodnym z unijnymi przepisami. Wykonane są z najwyższej klasy tkaniny wodoodpornej. Wyposażone zostały w rzep, który znacznie ułatwia ich montaż do tapicerki. Do Państwa dyspozycji oddaliśmy również sam wkład, co oznacza, że nie muszą Państwo inwestować w etui, jeśli już je posiadacie. W przypadku pytań, niezmiennie pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie